BIP
23 Śląski Pułk Artylerii
O Pułku

23 Śląski Pułk Artylerii stacjonuje w Bolesławcu – garnizonie o wieloletnich tradycjach artyleryjskich. Zgodnie z Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych w sprawie reorganizacji jednostek artylerii Wojsk Lądowych, 23 Śląski Pułk Artylerii powstaje na bazie stacjonującej w Bolesławcu od 1998 roku, 23 Śląskiej Brygady Artylerii, która tym samym kończy 27-letnią działalność szkoleniową, jako brygada artylerii Wojsk Lądowych. Wprawdzie przekazanie obowiązków pomiędzy dowódcami brygady i pułku oraz przekazanie sztandaru miało miejsce 26 sierpnia 2011 roku na bolesławieckim rynku, to oficjalnie 23 Pułk Artylerii swoją działalność szkoleniową rozpoczyna z dniem 1 stycznia 2012 roku.


Od 1 listopada 2013 roku pułk jest podporządkowany Dowódcy 11 Lubuskiej  Dywizji Kawalerii Pancernej.

 

 

23 Śląski Pułk Artylerii przeznaczony jest do realizacji zadań wsparcia ogniowego związków taktycznych i oddziałów ogólnowojskowych. O sile i potencjale pułku artylerii stanowią nowoczesne środki rozpoznania, łączności i teleinformatyczne, a przede wszystkim niezawodne środki rażenia ogniowego.  Pododdziały artylerii wyposażone są w nowoczesne, 122 mm wyrzutnie  WR-40 Langusta, 152 mm armatohaubice samobiezne DANA oraz wyrzutnie rakietowe RM-70 i BM-21.

      

     

    

Pułk stacjonuje w Bolesławcu, który położony jest w północno-zachodniej części województwa Dolnośląskiego, na północnym skraju Pogórza Kaczawskiego. Miasto leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, prowadzących ze Zgorzelca do Wrocławia oraz z Jakuszyc do Zielonej Góry. Bolesławiec słynie z produkcji ceramiki artystycznej.

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych