BIP
23 Śląski Pułk Artylerii
Aktualności
W rocznicę godziny
02.08.2018
1 sierpnia, w 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierze 23 pułku artylerii, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy miasta zebrali się przy symbolu Polski Walczącej w Bolesławcu by oddać hołd bohaterskim powstańcom.

 

Uroczystości będące świadectwem pamięci o największym w II Wojnie Światowej wystąpieniu zbrojnym Polskiego Podziemia wymierzonym przeciwko okupującym kraj hitlerowcom, odbyły się przy licznym udziale mieszkańców miasta.

 

Punktualnie o godzinie 17 rozległ się dźwięk syren alarmowych symbolizujący wybuch Powstania - godzinę "W". Po odegraniu przez orkiestrę miejską hymnu państwowego odbył się harcerski apel, po którym rys historyczny Powstania Warszawskiego przybliżył Wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz.

 

Oddaniem hołdu poległym w 1944 roku powstańcom i mieszkańcom stolicy było odczytanie apelu pamięci, podczas którego przywołano pamięć poległych za Ojczyznę.

 

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod symbolem Kotwicy Polski Walczącej, które delegacja artylerzystów na czele z dowódcą pułku cz.p.o. ppłk Sławomirem Kulą złożyła w imieniu żołnierzy garnizonu bolesławieckiego.

 

 

kpt. Remigiusz Kwieciński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych