BIP
23 Śląski Pułk Artylerii
Aktualności
Saperzy pod ziemią
11.09.2018
W dniach 06-07.09.2018 w ćwiczeniu służb ratowniczych pk. ,,OPERACJA ARIADNA" w sztolniach w Jeleniej Górze udział wzięły wydzielone siły z dwóch Patroli Rozminowania 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Saperzy Patroli Rozminowania (8 saperów z Patroli Nr 23 z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca oraz Nr 21 z 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego) ćwiczyli pod ziemią w korytarzach sztolni, w środowisku dotąd dla nich nieznanym. Ich zadaniem było zlikwidowanie niewybuchów znalezionych przez ratowników medycznych i Straż Pożarną w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej przy udzielaniu pomocy 35 poszkodowanym osobom, pod ziemią gdzie doszło do wybuchu amunicji pozostawionej tam w czasie II WS.

 

Scenariusz ćwiczenia był bardzo realny ponieważ w Karkonoszach znajduje się dużo takich obiektów podziemnych, gdzie w przyszłości mogą być odnajdywane wybuchowe pozostałości wojenne a takich na Dolnym Śląsku nie brakuje. Saperzy zneutralizowali dwa niewybuchy ze sztolni. Pierwszy to niemiecka mina przeciwpancerna bez zapalnika którą podjął saper ubrany w kombinezon przeciwybuchowy EOD-9 i przeniósł do pojemnika przeciwodłamkowego na przyczepie, drugim przedmiotem wybuchowym był znacznie groźniejszy niewybuch granatu moździerzowego kal. 80mm z uszkodzonym zapalnikiem który saperzy zdalnie (bez dotykania rękoma) za pomocą zestawu hakowo-linowego do bomb umieścili w pojemniku przeciwodłamkowym na pojeździe saperskim TOPOLA S.

 

Specjalistyczny sprzęt saperski jaki był tu wykorzystywany to m.in. pojazd saperski TOPOLA S, kombinezon ochronny przeciwwybuchowy EOD-9, pojemniki przeciwodłamkowe do transportu niewybuchów, wykrywacze min z georadarem i zestawy hakowo - linowe do bomb. Patrolami Rozminowania dowodzili: z Bolesławca st.chor.szt. Radosław Mazur, z Krosna Odrzańskiego st.chor.szt Grzegorz Kluk. Dzień wcześniej tj. 06.09.2018 Patrole Rozminowania przeprowadziły akcję profilaktyczną dla uczestników ćwiczenia służb ratowniczych, informującą o zagrożeniach ze strony niewybuchów i niewypałów oraz zasad postępowania po ich znalezieniu .

 

***

 

Interwencyjne usuwanie niewybuchów, niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest wykonywaniem zadania bojowego o charakterze ratowniczo - kryzysowym, mającym na celu ochronę życia ludzkiego, mienia, środowiska i przywracanie bezpieczeństwa. Jest realizowane w ramach Systemu Reagowania Kryzysowego resortu obrony narodowej.

 

Tekst: st.chor.szt. Radosław Mazur

Zdjęcia: relecjeregionalne.pl

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych