BIP
23 Śląski Pułk Artylerii
Aktualności
Pamięć o WTC
13.09.2018
We wtorek, 11 września br. w bolesławieckiej jednostce wojskowej, do wspólnego oddania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed siedemnastu lat stanęli amerykańscy i polscy żołnierze.

Utrzymana w podniosłym tonie ceremonia rozpoczęła się dokładnie o 14.46. W jednym szyku stanęli oficerowie, podoficerowie i szeregowi Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, kierownicza kadra 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz żołnierze 23 Śląskiego pułku artylerii.

 

Dokładnie o tej godzinie 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, z których dwa uderzyły w dwie nowojorskie wieże Word Trade Center. Kolejny miał zniszczyć gmach Pentagonu, zaś ostatni cel zamachowców miał sięgnąć waszyngtoński Kapitol, jednak w wyniku walki pasażerów z porywaczami rozbił się w Pensylwanii. Bilans ataku był tragiczny. Zginęło niemal trzy tysiące osób, w tym sześcioro Polaków.

 

W rocznicę tych wydarzeń żołnierze Czarnej Dywizji oraz amerykańskiej ABCT w ciszy i zadumie oddali honory i złożyli wiązankę kwiatów pod sztandarem Stanów Zjednoczonych, jako symbol pamięci tragicznych chwili września sprzed siedemnastu lat.

 

Był to bez wątpienia najtragiczniejszy atak na Stany Zjednoczone od czasu bombardowania Pearl Harbor w grudniu tysiąc dziewięćset czterdziestego pierwszego roku.

 

Zdjęcia: st. kpr. Arkadiusz Polewski

por.Krzysztof Gonera 11DKPanc.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych